Trwa umacnianie wałów przeciwpowodziowych przed przyjściem wielkiej wody. Działania strażaków skoncentrowane są między innymi w gminach Wilków i Łaziska w powiecie opolskim, w Kazimierzu Dolnym, Parchatce i miejscowości Brześce (gmina Janowiec). Relacja na żywo.
Powódź - Lubelszczyzna: Dalsza część relacji TUTAJ
Piątek 21 maja
2:35 W działaniach ratowniczych i porządkowych na terenach nadwiślańskich na Lubelszczyźnie uczestniczyło wczoraj kilka tysięcy osób, m.in. strażacy, policjanci, przedstawiciele samorządów i mieszkańcy.
1:25 Poziom wody na Wiśle w Annopolu ustabilizował się. O godz. 23 rzeka miała 718 cm i poziom nie zmienił się od ostatnich trzech godzin. Wciąż trwa walka z wodą we wsiach Bliskowice, Świeciechów i Popów, gdzie Wisła przerwała wał
Czwartek, 20 maja
22:59 Wciąż trwa walka z żywiołem w gminie Annopol, po tym jak po południu przerwała zapora w Popowie. Do stawiania umocnień zmobilizowani są niemal wszyscy mieszkańcy zagrożonych miejscowości. Powódź dochodzi już do wsi Świeciechów. Wśród mieszkańców pojawiają się głosy, że wał w Popowie został celowo zniszczony, by ratować przed zalaniem Kazimierz Dolny. - To zwykłe plotki. Zapora została przerwana przez nurt rzeki - zapewnia st. kpt. Ryszard Starko z lubelskiej straży pożarnej.
22:46 Powódź w Braciejowicach i Kępie Gosteckiej ZDJĘCIA, które przysłał nam internauta Jarek
21:31 Powódź w miejscowości Basonia, gmina Józefów nad Wisłą ( 19 maja) ZDJĘCIA nadesłane na Alarm24 przez Nikę
21:28 Alarm24: Bobry plądrują wał w Machowie: - Nad Wisłą w miejscowości Machów (w gminie Wilków) zostały wyznaczone nocne dyżury na wale z powodu... bobrów. Te sympatyczne zwierzątka powodują niebezpieczeństwo w obecnej sytuacji, kopiąc dziury w wałach. Wisła w tym rejonie nie zagraża, jak na razie mieszkańcom - pisze do nas Internautka Patrycja.
21:25 W tej chwili strażacy ruszyli do wsi Świeciechów, gdzie woda zalewa trzy domy. W okolicy Świeciechowa, Popowa i Bliskowic większość lokalnych dróg jest zalana.
20:50 - Koło młyna w gminie Wilków, niedaleko Wólki Polanowskiej, zalało drogę i podtopiło okoliczne pola. Busy z Lublina przez Wilków nie kursują. W Zastowie Karczmiskim burza. Leje, jak z cebra i grzmi, kto tylko może pracuje na wałach - pisze na alarm24@dziennikwschodni.pl nasza Internautka Patrycja.
20:12 Pogarsza się sytuacja w Kępie Gosteckiej i Zastowie.
Wały są cały czas wzmacniane. Jednak poziom Wisły się wciąż podnosi. W Zastowie poziom rzeki zrównał się z koroną wałów przeciwpowodziowych.
19:50 Z zalanych w wyniku przerwania wału w Popowie terenów ewakuowano około 100 osób. W bezpieczne miejsce przewieziono również zwierzęta i sprzęt. Zalanych jest około 40 gospodarstw.
- Na miejscu pracuje około 200 strażaków. Pomagają również mieszkańcy - mówi komendant powiatowy PSP w Kraśniku Artur Bis. - W pogotowiu jest około 100 ratowników.
Na miejsce cały czas jest dowożony piach i worki.
19:10 W wyniku przerwania wału na Wiśle w Popowie zagrożone wodą są też wsie Świeciechów i Bliskowice.
18:10 Woda wdarła się na drogę z Bochotnicy do Kazimierza. Ulica Puławska została zamknięta dla ruchu.
17:40 Na odcinku kilkudziesięciu metrów woda przerwała wał w miejscowości Popów w pow. kraśnickim. Trwa ewakuacja kilkunastu gospodarstw. Miejscowej ludności pomagają policjanci, strażacy i straż graniczna. Z ruchu została wyłączona droga na odcinku Józefów nad Wisłą - Annopol.
16:52 Zastów Karczmiski - nowe ZDJĘCIA z wału, internauta Grzegorz
16:12 Woda wdarła się do Góry Puławskiej i zalała tamtejszą cementownię.
16:08 Kazimierz i okolice walczą z powodzią - nowe ZDJĘCIA, internauta Kamil
15:39 Po Puławach wielka woda dotrze do Dęblina. W gotowości do ewakuacji są żołnierze i samoloty dęblińskiego 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. – Jesteśmy gotowi na taką ewentualność, że trzeba będzie przetransportować nasze statki powietrzne do Radomia – mówi kpt. Grzegorz Grabarczyk, oficer prasowy skrzydła. Na razie nie ma rozkazu o ewakuacji.
15:01 - Stary most w Puławach jest przejezdny - mówi Marcin Koper z puławskiej policji.
14:57 Wojewodowie dostali zgodę ministra finansów na rozpoczęcie natychmiastowego przekazywania pieniędzy dla gmin i powiatów prowadzących działania przeciwpowodziowe. Wczoraj szef MSWiA Jerzy Miller zwrócił się o uruchomienie 43,5 mln złotych z rezerwy celowej budżetu państwa. Lubelszczyzna dostała 0,9 mln zł. Z tej puli samorządy dotknięte powodzią dostaną do 100 tys. złotych.
14:05 Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Janusz Palikot (PO) zadeklarował, że wraz z Leną Kolarską-Bobińską przeznaczą po połowie swojej diety za maj (po ok. 5 tys. zł) dla ofiar powodzi. Wezwał też wszystkich posłów Lubelszczyzny, by zrobili tak samo. Telefon kontaktowy dla osób, którą chcą pomóc oraz dla potrzebujących: 514 657 136, e-mail: powodzianie-biuropalikot@wp.pl
13:47 Wojewoda lubelski Genowefa Tokarska zapewniła dzisiaj, że wszystkie wydatki poniesione przez gminy na walkę z powodzią zostaną im zwrócone. Także marszałek województwa Krzysztof Grabczuk zapowiedział, że gminy, które ucierpiały w wyniku powodzi, mogą liczyć na pomoc finansową ze strony samorządu województwa.
Pieniądze dla powodzian będą zbierane także w kościołach w całej archidiecezji – w niedzielę 30 maja. Już teraz można za to wpłacać datki dla powodzian na konto Caritas. Do lubelskiej siedziby organizacjo można także przynosić trwałą żywność i odzież. Szczegóły na: www.lublin.caritas.pl.
13:38 Przy wjazdach do miejscowości najbardziej zagrożonych powodzią stoją patrole policji. Policjanci zatrzymują i sprawdzają każdy samochód. W ten sposób chcą chronić mieszkańców przed szabrownikami, by nikogo nie okradli. Dziennikarze wjeżdżający na teren powodzi muszą okazać legitymacje.
12:44 W związku z powodzią zamknięto most w miejscowości Dobre oraz Szczekarków w powiecie opolskim. Dla ciężarówek nieprzejezdna jest droga wojewódzka nr 835 Józefów nad Wisłą - Annopol. WIĘCEJ TUTAJ: Powódź: Utrudnienia na drogach Lubelszczyzny
11:59 Na bulwarze nadwiślańskim w Puławach Wisła zalała część ul. 6-go Sierpnia. Zagrożone są trzy domy jednorodzinne, ale na razie woda do nich nie dotarła. Trudna sytuacja jest też w Parchatce, gdzie rzeka jest pół metra od korony wału. WIDEO:
11:58 Wilków jest prawie odcięty od świata. Wola zalała drogi do Kazimierza Dolnego i Karczmisk. Można wydostać się stamtąd jedynie drogą w stronę Łazisk.
11:57 – Trzeba się jakoś ratować – mówi Teresa Kłak z Zastowa. – Przychodzimy na zmiany pracować przy wale, po kilka osób z każdego domu.
Piotr Matras pracował na wale od godz. 8. – Teraz idę do domu coś zjeść, ale zaraz wracam – mówił tuż przed południem. – Nie ma wyjścia, musimy pracować. Wtedy wał powinien wytrzymać. Przy umocnieniu pracuje nawet ksiądz z miejscowej parafii. – Normalne wały są dodatkowo wzmocnione. Ten po przebudowie jeszcze nie jest ubity i odpowiednio usypany, dlatego potrzeba było włożyć tyle pracy – mówi ks. Grzegorz Lipiński.
Strażacy boją się, że wał będzie nasiąkał. – Przy dużym naporze wody może to doprowadzić nawet do przesunięcia się całej zapory – mówi Zbigniew Chęć ze straży w Opolu Lubelskim. Dlatego strażacy układają wzdłuż umocnień drogę z płyt betonowych. Nie tylko ułatwi ona transport piachu, ale także będzie podtrzymywać wał, co w najbliższych godzinach będzie bardzo istotne. – podkreśla Zbigniew Chęć.
11:38 Marszałek pomoże zalanym gminom
- W urzędzie marszałkowskim odbyła się narada, dotycząca sytuacji powodziowej na Lubelszczyźnie. Po rozmowach z podległymi służbami marszałek Krzysztof Grabczuk zapowiedział, że gminy, które ucierpiały w wyniku powodzi, mogą liczyć na pomoc finansową ze strony samorządu województwa - poinformował zespół prasowy Urzędu Marszałkowskiego
Wysokość pomocy będzie uzależniona od rozmiarów poniesionych strat. Po południu marszałek odwiedzi Parchatkę i Kazimierz Dolny. Spotka się tam z burmistrzem Grzegorzem Dunią i pracownikami Muzeum Nadwiślańskiego.
11:15 W Zastowie Karczmiskim (gmina Wilków) sytuacja jest na razie stabilna. Remontowany przez ostatnie 2 miesiące wał, jest szczelnie wzmocniony. Przez ostatnie dwie doby strażacy i mieszkańcy okolicznych wsi ułożyli na wale cztery rzędy worków piasku. W tej chwili Wisła jest ok. pół metra poniżej szczytu wału. Nic nie wskazuje na to, żeby rzeka miała przelać się przez umocnienie. Mimo to na miejscu przez cały czas pracuje kilkuset strażaków i mieszkańców. Dowożą worki z piaskiem.
10:09 W tym momencie trzy najbardziej niebezpieczne miejsca w naszym regionie to Parchatka koło Kazimierza Dolnego, a także Zastów Karczmiski (ZDJĘCIA OD INTERNAUTY) i Kępa Gostecka w powiecie opolskim. Woda na Wiśle w Kępie osiągnęła już szczyt wału. Strażacy rozłożyli wzdłuż rzeki rękaw, który ma chronić przed przelaniem.
– Od powodzi w 2001 roku nie zrobili z wałem nic, nadal jest niski i ciągle nam zagraża – mówi Zbigniew Rybak, który stojąc na wale z niepokojem patrzy na Wisłę. Jego gospodarstwo jest tuż za umocnieniem. – W 2001 roku pływało u mnie wszystko. Teraz może być jeszcze gorzej – mówi Rybak. N - Nie spałem całą noc, bo nie miałem gdzie – podkreśla. – Wszystkie meble podniosłem w domu tak wysoko, jak się tylko da.
9:37 Puławski bulwar wczoraj po południu - WIDEO:
9:30 Tak wyglądał bulwar w Puławach o godz. 6.40 - ZDJĘCIA
9:08 W górach jest coraz więcej śniegu. Na szczycie Kasprowego Wierchu jego pokrywa sięga prawie metra wysokości. Przybyła ona w ciągu zaledwie kilku dni, co w maju jest niespotykane.
9:00 Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym (przy ulicy Senatorskiej) ma zalane piwnice. Grodzierz, (kanał odwadniający) jest wypełniony po brzegi wodą, trochę jej się przelewa na ulice. Woda jest również w piwnicach domów i kamienic w pobliżu kanału, jak i samych wałów wiślanych.
8:58 Burmistrz Kazimierza Dolnego rozważa zamknięcie ul. Puławskiej, gdzie pojawiła się woda. Służby apelują, by kierowcy nie korzystali z tej drogi. Prawdopodobnie wyznaczony będzie objazd.
8:24 Gorzej jest w powiecie opolskim.
- Sytuacja jest momentami dramatyczna - mówi Ireneusz Kotowski ze straży pożarnej w Opolu Lubelskim. W Kępie Gosteckiej od wczoraj przez cały czas podwyższamy i umacniamy wał. Mimo to woda w pewnym momencie przedarła się na koronę wału. Teraz poziom nieco się obniżył, ale przez cały czas jest wysoki i niebezpieczny.
Niebezpiecznie jest też w Zastowie Karczmiskim. - Na remontowanym odcinku wału przez cały czas dokładamy worki. Sytuacja jest na razie w miarę stabilna - dodaje Kotowski.
8:20 Most w Annopolu jest przejezdny
Sytuacja w okolicach Annopola jest stabilna.
- Na godzinę 5 rano Wisła miała poziom 710 cm a więc niższy niż wczoraj - mówi Justyna Goleń z kraśnickiej straży pożarnej. Pojawiają się przecieki przez wał, ale są automatycznie usuwane.
- Nie mamy żadnych informacji, żeby most na Wiśle w Annopolu był nieprzejezdny - dodaje Goleń.
7:59 200 strażaków ochotników wyjechało z Lublina aby pomóc przy umacnianiu wałów na Wiśle. Dowodzący akcją zdecyduje do jakich konkretnie miejscowości ratownicy zostaną skierowani.
- Każdy centymetr w górę może okazać się tą "kroplą", która złoży się na to, że wały nie wytrzymają - zaznacza Włodzimierz Stańczyk, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.
Wały przeciwpowodziowe przesiąkają już m.in. w miejscowości Kępa Gostecka (powiat opole lubelskie).
Do tej pory swoje domy opuściło około 170 osób. Głównie z miejscowości Janiszów i Zabełcze w powiecie kraśnickim.
7:34 W Parchatce w powiecie puławskim od wczoraj strażacy ułożyli z worków z piaskiem ponad kilometrowej długości wał, by Wisła nie zalała drogi Puławy - Kazimierz Dolny. Ruch drogowy w tych okolicach jest utrudniony.
6:55 Na terenie gmin: Wilków i Łaziska przy umacnianiu wałów pracuje około 300 strażaków. Z kolei w Kazimierzu Dolnym, Parchatce i miejscowości Brześce (gmina Janowiec) wały umacnia około 160 ratowników. W miejscowości Piotrowice woda zaczyna zagrażać drodze wojewódzkiej nr 801. tu również pracują strażacy.
Środa, 19 maja
23:59 Trwają nocne prace przy wale w miejscowości Zastów Karczmiski w powiecie opolskim - ZDJĘCIA Grzegorz P.
23:53 W Dęblinie poziom Wisły podniósł się w ciągu ostatnich trzech godzin o kolejne 18 cm. O 90 cm przekracza już stan alarmowy. O 1 cm opadła natomiast woda w Annopolu.
23:47 W miejscowościach Kępa Chotecka i Kępa Gostecka w gminie Łaziska ogłoszono ewakuację części mieszkańców. W sumie ok. 400 osób może być ewakuowanych.
Krytyczną sytuację powodziową w Polsce i na Lubelszczyźnie relacjonujemy dla Was od kilku dni.